vajinismus egzersizleri

Vajinismusun nedenlerinden kelam eden doktorlar, tedavisi üzerine konuştu. Vajinismusun oldukça yaygın olduğunu ifade eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, psikolojik bozukluktan kaynaklanan cinsî fonksiyon bozukluğudur ve toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden söylenti eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler cinsel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide bir müddet her şey yolunda gidiyor. Tam olarak ilişkinin olacağı o an geldiği vakit kadın korkuyor, endişeleniyor fazla vahim kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor ve seksüel bağlantı olmasına icazet etmiyor veya bunun biraz henüz sonra bir kez aşaması bayan bacaklarını açabiliyor” diyerek konuştu.

Bu durumun sadece anatomik bozukluktan değil, psikolojik müşterek durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin kritik korkuları okunuşu kaygıları oluyor. birleşik ürkü atak durumu yaşıyorlar” diyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun pek çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları aşağı yukarı sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi geleneksel toplumlarda çok henüz sık görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik kadın uğruna ‘aman sakın yapma, aman bununla müteallik bir şey duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri kelime konusu. bayan evlilik çağına ölçüsünde ‘kendimi korumalıyım’ diye düşünüyor. basıcı evlendikten sonrası düşüncesince yeniden çok toplumumuzda muaddel bölgelerde değiştirilmiş gelenekler var. Kadına, ‘Sen bundan sonra evleniyorsun, kocan var, kocanla cinsî ilişkiye gireceksin, takdim yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. Daha önce ‘aman bacağını açma, aman eteklik giydin fazla dikkat et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. bağımlı kadın yıllarca bu erdenlik zarını korumak şartıyla programlanmış sadece o gündüz bu söylenenle hep beraber sadece değişiklik olmuyor. Ondan sonrasında da bu cefa yaşanıyor ve ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, sosyal baskının dışında yaşanan cinsî tacize uğrayan, böyle eş deneyimi çevresinden duyan, tehlikeli seksüel ilişki hikayesini duyan veya partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel danışmanlık terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsî danışmanlık terapisi ile muhtemel olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle spontane geçen eş mevki değil. Çiftler evlenmeden geçmiş zaman evet da vajinismus probleminden aksi hâlde cinsî müşavirlik hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel okunuşu davranışsal terapi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu dönem çiftlerdeki sorunun makro bir kez kısmını çözüyor. Burada genital vücudun nedir, eşeysel münasebet nedir, bekâret zarı nasıldır, bekâret zarı kanar mı, hangi denli kanar’ gibi konularda brifing yapıyoruz. Bunlarla ilgili fazla yanlış okunuşu sakat bilgiler olduğunu devamini oku görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk geceleyin erdenlik zarım çok yırtılacak, fazla kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, işte beni acile götürecekler, bana terzilik atacaklar’ niteleyerek korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri gerçek değil. Biz bunlarla alakalı yakınlarında bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını nasıl ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen parmak egzersizleriyle bu sıcaklık çözümlüyoruz. fazla dirençli vaklarda tek psikolog evet da yalnız psikiyatristten bağış almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği fazla önemli

Bu tedavi sürecinde eşlerin birbirlerinin yanında olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi mutlaka yanında değerlendirmek istiyoruz. Çünkü vajinismus çiftin yanında çözmesi gereken bir durumdur. biricik başına kadının durumu hiçbir çağ değildir. kesinkes erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden de yapmasını beklediğimiz nesne nispetle olsun, bunu beraberinde çözeceklerine üstüne eşine her devir yanında olacaklarına üzerine cesaret versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus egzersizleri”

Leave a Reply

Gravatar